Home

Salcie plangatoare pitica

Salcie Plangatoare - GardenExpert

Salcie plângătoare 160-180 cm (Salix caprea pendula

Salcie plangatoare - Pepiniera Calugaren

Salcie plangatoare - Salix caprea Pendula - eMAG

1. Arbore de talie mare, de 10-15 m inaltime si 10-15 m latime, cu ramuri pendule. Coronamentul este format din ramuri principale puternice, care se arcuiesc de la varf, formand arcade, cu numeroase ramificatii secundare, care ajung pana la sol. Frunzele si florile apar simultan. Frunzele sunt laceolate, liniare, de 7-12 cm lungime, de un verde pal pe partea superioara si gri-verzui pe partea.
  2. Salcia. Salcia este un arbore ce poate creste pana la 20 m inaltime, are tulpina neregulata si scoarta bruna-cenusie. Inradacinarea este la suprafata. Lastarii de culoare brun-verzui sau galbeni sunt flexibili si poarta frunze lungi, de forma lanceolata, cu marginile fin serate, de culoare albastruie sau albicioasa pe fata inferioara
  3. Arbore ornamental de talia a III-a, care poate atinge inaltimea de 15-20 m. Prezinta coronament larg, rotunjit, neregulat. Decorativ prin frunzele cordiforme, mari, florile albe purpurii (iunie-iulie) si fructele care sunt niste pastai cilindrice ce se mentin pe arbore si iarna
  4. Bananierul pitic (Musa) Bananierul pitic este o planta ierboasa, deseori confundata cu un arbust din cauza marimii la care poate ajunge, peste 3m. Puiul meu de bananier este inca micut, l-am primit abia acum jumatate de an de la prietena mea C., el fiind atunci abia transplatat de la tatal lui. Cum l-am ingrijit. Ghiveci
  5. Una din cele mai cunoscute specii de salcie este Salix babylonica, așa numita salcie plângătoare ale cărei ramuri atârnă de trunchi, folosită în parcuri și grădini ca plantă ornamentală

Eu folosesc de multi ani apa de salcie dar acum 2 ani am luat crengute tinere dintr-o salcie de pe un deal de la tara,o salcie care nu era plangatoare si aveau culoarea tulpinei mai mult roscata decat galbuie si mi-au ars plantele puse la inradacinat. De atunci caut numai salcie curgatoare cu crengutele cu coaja galbuie Apoi a făcut o propunere Salix alba Tristis este o specie de Salcie care are denumirea de Salcia Plangatoare sau Salcia Alba. Este un arbore foios originar din Europa si Asia care face parte din familia Salicaceae. Salcia Plangatoare este un arbore foios care la maturitate poate ajunge la o inaltime de peste 10 metri. Cresterea este rapida. Cautari asemanatoare: salcie in categoria Seminte-plante gradina. salcie in categoria Cereale - plante - pomi. salcie energetica in categoria Seminte-plante gradina. salcie energetica in categoria Plante si seminte. salcie in categoria Fructe-Pomi fructiferi. salcie pletoasa in categoria Seminte-plante gradina Rolul gardului viu este sa protejeze gradinile si casele. Inainte de inceperea plantarii trebuie sa ne decidem asupra tipului de gard viu. Plantele se vor alege si in functie de rolul gardului viu, fiindca daca dorim ca acesta sa aiba rolul de a proteja de privirile indiscrete este de preferat sa alegem o specie din grupa coniferelor

Salcia - conditii de crestere si inmultire Blog Botanisti

1. Re: Salcia. de MyBees » 17 Mar 2013, 17:28. Legat de salcia capreasca cumparata din magazine eu stiu (adica este parerea mea, nu bag mana in foc ca as avea dreptate) ca este salix caprea pendula altoita pe portaltoi de salcie capreasca. Ramurile crescute din portaltoi seamana oricum foarte tare cu salcia capreasca
  2. SALCIE (lat. salicem) s. f. Nume dat mai multor specii de arbori si de arbusti din genul Salix, familia salicaceelor, cu frunze de obicei lanceolate si cu flori grupate in amenti cilindrici (Salix alba, Salix triandra, Salix pentandra etc.). Se cunosc c. 350 de specii, raspandite in reg. temperate si subpolare (tundra) din Europa, Asia si America de Nord. S. comuna (Salix alba) creste de.
Willows Salix - Weeping Willow - Salcie Plangatoare HD 02

Salcie curgatoare Kilmarnock 1

Salcie capreasca (Salix caprea) - ingrijire, inmultire

1. Salcie Japoneza altoita - Hakuro Nishiki - AgroDenmar
  2. 10 flori de primavara pentru gradina noastra - Kalon Garde
  3. Salcia din gradina. Ce avantaje iti aduce • Casa și Grădin
  4. Salcie capreasca - GardenExpert
  5. Salcie Capreasca altoita - Salix caprea pendula
CaraganaSalcie plangatoare - PlanteWeeping Peashrub, Caragana arborescens 'Pendula' | Trees

Informatii despre salcie, sfaturi pentru cresterea si

1. Salcie plangatoare - Salix babylonica Garden-Center
  2. Salcia, informatii si sfaturi, crestere si ingrijir
  3. Arbori ornamentali: Pepiniera Cobadin Constant
  4. Bananierul pitic (Musa) - Pastelurile Naturi
  5. Salcie (gen) - Wikipedi

Willow Water (Apa de Salcie)Inradacinare/crestere

1. Sakura copac, sakura, floarea de cireş, este un simbol
  2. Gard viu - Pepiniera Mizi
  3. FORUM STUPARITUL • Vezi subiect - Salci
  4. Dex text: soluri scheletice, dex
  5. EO
  6. Salcie, salcie plangatoare - Nicu Novac si Florin Ionas -Generalul
Salcia Plangatoare (Salix babylonica) - Pastelurile Naturii"Búslakodó" fák - Szép világunk magazinTrekNature | Salix babylonica Photo